Toruń – legendy o mieście Kopernika.
Toruń, położony nad Wisłą w północnej Polsce, to jedno z najstarszych i najpiękniejszych miast w kraju. Znany przede wszystkim jako miejsce narodzin Mikołaja Kopernika, Toruń jest również sławny z wyjątkowych pierników i wspaniale zachowanej średniowiecznej starówki, która została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Poniżej zamieszczamy kilka ciekawostek o tym mieście.
1. Legenda o Flisaku i Żabach
Jedna z najstarszych toruńskich legend opowiada o flisaku, który grał na skrzypcach. Gdy miasto zostało nawiedzone przez plagę żab, flisak przybył z pomocą. Zagrał na skrzypcach tak piękną melodię, że wszystkie żaby opuściły miasto, podążając za jego muzyką. Na pamiątkę tego wydarzenia, w Toruniu znajduje się pomnik flisaka z żabami na Rynku Staromiejskim.
2. Legenda o Krzywej Wieży
Krzywa Wieża w Toruniu, która odchyla się od pionu o około 1,5 metra, jest związana z legendą o krzyżackim rycerzu. Rycerz ten złamał śluby zakonne i zakochał się w pięknej dziewczynie. Za karę musiał wybudować wieżę, która miała być krzywa, tak jak jego postępek. Według legendy, jeśli ktoś stanie przy wieży z plecami do niej i wytrzyma w tej pozycji bez przewracania się, jest człowiekiem prawym i uczciwym.
3. Legenda o Piernikach Toruńskich
Toruń słynie z wyśmienitych pierników. Legenda głosi, że pewien młody czeladnik zakochał się w córce mistrza piekarskiego. Chcąc zaimponować ojcu dziewczyny, upiekł niezwykłe pierniki z przyprawami, które przywiózł z dalekich podróży. Jego wypieki okazały się tak pyszne, że zyskały sławę na całym świecie, a mistrz piekarski pozwolił mu poślubić swoją córkę.
4. Legenda o Dzwonie Tuba Dei
Dzwon Tuba Dei, największy średniowieczny dzwon w Polsce, znajduje się w katedrze św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty w Toruniu. Legenda mówi, że jego dźwięk odstraszał złe moce i chronił mieszkańców przed nieszczęściami. Według innej wersji legendy, dzwon został odlany z darów mieszkańców Torunia, którzy przekazali swoje złote i srebrne przedmioty na ten cel.
5. Legenda o Smoku Toruńskim
W okolicach Torunia, w miejscu zwanym Podgórz, miał swoje legowisko smok, który straszył mieszkańców. Pewien odważny rycerz postanowił zgładzić bestię. Użył sprytu zamiast siły – napełnił owcę siarką i smołą, którą smok połknął, co spowodowało jego śmierć. Na pamiątkę tego wydarzenia, w Podgórzu znajduje się kamień, na którym rycerz miał odpoczywać po walce ze smokiem.
6. Legenda o Aniele Stróżu Torunia
Legenda mówi, że nad Toruniem czuwa anioł stróż, który chroni miasto przed katastrofami. Anioł miał pojawić się w czasie wielkiego pożaru w XVI wieku, pomagając mieszkańcom w walce z ogniem. Od tamtej pory mieszkańcy wierzą, że anioł zawsze czuwa nad ich miastem, strzegąc go przed wszelkim złem.
7. Legenda o Brunonie i Białej Damie
Zamek krzyżacki w Toruniu, choć obecnie jest ruiną, również ma swoją legendę. Brunon, młody rycerz, zakochał się w pięknej Białej Damie – duchu dziewczyny, która pojawiała się w zamku. Miłość Brunona była tak silna, że Biała Dama, uwolniona z klątwy, ostatecznie mogła opuścić ziemię i zaznać spokoju. Mówi się, że duch Białej Damy nadal czasem pojawia się w ruinach zamku.
Te legendy są integralną częścią historii i kultury Torunia, dodając uroku temu historycznemu miastu.
Zobacz więcej ciekawostek o miastach Polskich i ich historii.
Opublikuj komentarz